Izvor:
09.12.2017 u 21:28
0

PREDNOSTI VEŽBANJA: Šta se dešava sa telom i u telu kada prestanemo da treniramo!

Obično se bavimo dobrobitima od vežbanja, ali da li ste ikad razmišljali o tome šta se dešava u organizmu kada prestanete redovno da vežbate? Pogledajte kako čak i nedelju dana bez fizičke aktivnosti može da deluje na zdravlje.

Bez redovne, lagane fizičke aktivnosti organizam gubi balans, a to mu svakako ne prija. Evo šta se dešava ako ste redovno vežbali, pa prestanete da vežbate nedelju dana.

Raste nivo insulina. Nakon nedelju dana bez vežbanja, povećava se osetljivost na insulin (tzv. rezistencija na insulin). To znači da organizam, za isti „posao“, mora da stvara sve više insulina. Kada se više insulina nalazi u organizmu, a on se ne koristi, to stvara upale i, generalno, škodi. Tokom vremena, ovaj povišeni nivo insulina povećava rizik od srčanih bolesti, gojaznosti i dijabetesa.

Smanjuje se mišićna masa. Nakon nedelju dana neaktivnosti, mišićna masa se smanjuje. Neki mišići menjaju oblik u vrstu mišićnih vlakana koji dovode do bržeg zamora. Važno je zadržati mišićnu masu, posebno u starijem dobu, tako da nije dobra ideja da izbegavate fizičku aktivnost makar i nedelju dana.

Povećava se rezerva telesne masti. Kada prestanete da vežbate, pati vaš metabolizam. Smanjivanje mišićne mase dovodi do smanjenja kapaciteta mišića da sagorevaju mast, što znači da dolazi do povećanog skladištenja masti. Održavanjem tonusa mišića putem laganog vežbanja održava se i njihov kapacitet za sagorevanje masti.


Raste krvni pritisak. Onim danima kada ne vežbate, pritisak je viši nego onih dana kada ste fizički aktivni. Duži period fizičke neaktivnosti može da dovede do toga da pritisak poraste do nezdravog nivoa. Tokom vremena, ovo povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, srčanog i moždanog udara.

Teže se borite sa stresom. Kada vežbate, štitite sebe od štetnih efekata svakodnevnog stresa. Nedelju dana bez vežbanja smanjuje efikasnost organizma da se izbori sa stresom, što čini da se osećate anksiozno i „smlavljeno“.

I mozak pati. Vežbanje podstiče rast novih moždanih ćelija. Bez fizičke aktivnosti, funkcije pamćenja su manje efikasne, fokus i koncentracija su slabiji. Nedelja ili dve bez fizičke aktivnosti ostavljaju mozak sa manje sive materije i snižavaju neuroplastičnost mozga (sposobnost mozga da se menja i prilagođava). Dakle, tačno je – vežbanje vas čini pametnijima!

Povećava se rizik od depresije. Vežbanje nas čini srećnijim. Između ostalog, vežbanje povfećava nivo endorfina, „hormona sreće“. Ako ne vežbate, uskraćujete organizmu priliv ovih dobrih hemikalija. Vežbanje se često preporučuje u lečenju depresije. Nekoliko dana bez fizičke aktivnosti stvara u organizmu plodno tle za razvoj depresije. U svakom slučaju, bili skloni depresiji ili ne, raspoloženje se drastično popravlja ako redovno vežbate.

Zdravahrana.com
Foto: Arhiva

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter