Izvor:
31.03.2017 u 03:30
0

SKENER, RENDGEN ILI MAGNETNA REZONANCA: Koji aparat se za šta koristi i koliko su štetni?

Skener je idealan za kardiovaskularne probleme, rendgen za pluća i kosti, a magnetna rezonanca za glavu. Svako od nas je makar jednom snimio neki deo tela. Znamo da se nekoliko aparata koristi u radiologiji i da imaju isti cilj – snimanje celog tela ili njegovih pojedinačnih delova.

Rendgen (Ro ili Rtg) i skener (CT ili MDCT) koriste rendgensko zračenje koje je, između ostalog, štetno za organizam, dok nam magnetna rezonanca (MR ili MRI) ni na jedan način ne šteti. Zato bismo na prvi pogled rekli da je MR bolja za otkrivanje bolesti. Međutim, nije uvek tako.

– Svaka stvar u životu, pa i ova ima svoje prednosti i mane. Recimo, mana magnetne rezonance jeste ta što pregled dugo traje (pola sata do sat vremena), kao i klaustrofobičan prostor. Zbog toga pacijenti često ne mogu ili ne žele da se pregledaju – objašnjava prof. dr Šaranović.

Slika se na ovim aparatima dobija na potpuno različite načine. Kod nekih je dvodimenzionalna, a kod nekih trodimenzionalna. Zato se za različita tkiva koriste različite metode. Glava i strukture u glavi najbolje se vide na magnetnoj rezonanci, dok se vrat jasno može videti i na skeneru i na MR. U većini slučajeva pacijenti se prvo šalju na skener.
Danas lekari veruju da se grudni koš i srce detaljnije pregledaju skenerom. Mada, u svetu se sve češće kardiovaskularni bolesnici šalju na MR. Organi u trbuhu jasno se vide i na skeneru i na rezonanci, a šta će se prvo raditi, zavisi od vrste bolesti na koju lekar sumnja. Na primer, magnetnom rezonancom gotovo se uvek snimaju creva, organi karlice, posebno reproduktivni organi, dok se krvni sudovi prvo snimaju skenerom. Zanimljivo je i da se rendgen danas posmatra kao početna metoda pregleda pluća i kostiju – objašnjava dr Šaranović.

Važno je znati i da neke metode ne daju baš jasnu sliku. Na primer, dešava se da se na nalazu MR pronađe puno grešaka.
– Neke greške je lako ukloniti, ali neke ne. Skenerom i rendgenom lekari mogu daleko jednostavnije da pregledaju pacijente. Brzo i lako dobiju jasnu sliku, dok je za magnetnu rezonancu potrebno veliko iskustvo i znanje. Pored toga, interpretacija dobijene slike, njena analiza i zaključivanje takođe su jednostavniji na skeneru i rendgenu nego što je to slučaj sa magnetnom rezonancom.

Izvor: zena.blic.rs
Foto: Twitter/RTS_Magazin

PREUZMITE MOBILNE APLIKACIJE

Gledajte “Happy” kablovske kanale i to: “Moje happy društvo”, “Moj happy život”, “Moja happy zemlja” i “Moja happy muzika”.

Program se emituje kod kablovskih operatera “IrisTV” i “Supernova”, a možete ih pronaći na sledećim kanalima: “Moje happy društvo” - IrisTV / 171 ; Supernova / 71 | “Moj happy život” - IrisTV / 172 ; Supernova / 72 | “Moja happy zemlja” - IrisTV / 173 ; Supernova / 73 | “Moja happy muzika” - IrisTV / 174 ; Supernova / 74

Ostavite komentar

Unesite pojam i stisnite enter